Virtuální diabetologická kontrola

V reakci na omezení spojená s koronavirem byl v řadě zdravotnických zařízení omezen provoz běžných ambulancí. Díky moderní technologii však není třeba ambulantní kontroly rušit. Místo klasické kontroly můžete provést/absolvovat kontrolu virtuální.

Jak taková virtuální kontrola vypadá?

Nejprve je třeba předem domluvit formát. Může se jednat o telefonickou či e-mailovou kontrolu.

Aby bylo co probírat, je dobré, dostane-li lékař od pacienta předem:
stažená data ze senzoru, inzulinové pumpy, nebo z glukometru (zejména z těch, které se automaticky stahují do mobilní aplikace)
seznam léků a zdravotních pomůcek, které je třeba předepsat na další 2-3 měsíce
podrobnějsí informace o tom, jak se vám s diabetem daří; komentář k zaslaným datům; či jakékoliv obtíže, které chcete s lékařem řešit

Příklad stažených dat ze senzoru Freestyle Libre.

Stažená data a žádost o recepty lze zaslat na e-mail, či dle individuálních doporučení zdravotnického zařízení. V IKEMu máme například portál IKEM online, přes který lze žádat o recepty, a e-mailovou adresu, na kterou lze zaslat stažená data. Více informací o tom, jak stáhnout data a zaslat je do IKEMu, najdete na: https://www.ikem.cz/cs/centrum-diabetologie/edukacni-materialy/a-3602/

Máte zájem o využití našich návodů na stažení dat i pro svou diabetologickou ambulanci? Kontaktujte info(zavináč)diaedukace.cz.

Virtuální diabetologickou kontrolu je možné provést prakticky kdekoliv. Nyní jí většina lékařů provádí na pracovišti či na home-office. Tento obrázek pochází z prosince 2019 z virtuální diabetologické kontroly prováděné v autobuse č. 180 v jihokorejském Busanu (ano, byla tam wi-fi).