5 výhod edukačních kurzů

Skupinové edukace jsou stále častější formou, jak vzdělávat pacienty s diabetem, ale také zdravotníky, kteří o ně pečují.

Jak shrnují pěti “S” výhody edukačních kurzů jejich pořadatelé? Sdílení, sounáležitost, spolupráce, spojitost, strategie.

.

1) Ušetření času a financí

Základní témata edukace jsou stále stejná. Je proto výhodnější je povídat větší skupině lidí najednou. Zdravotní pojišťovny nyní také umožňují nasmlouvání Kódu skupinové edukace (více informací na www.diab.cz).

.

2) Nejsi v tom sám

V životě s diabetem je výhodné mít nějaké dia přátele. Na edukačním kurzu se schází pokaždé jiná skupina a není výjimkou, že se jeho absolventi stanou kamarády i mimo nemocnici.

Někdy pomůže sdílet frustrace z věcí, které se nám s diabetem nedaří. Lidé žijící s cukrovkou často bojují s podobnými problémy, a mohou mít pocit, že se něco nedaří pouze jim.

.

3) Ty to děláš tak a já zase onak

Skupinové edukační kurzy mohou mít standardizovanou formu, kdy tématy kurzu provází jednotné prezentace. Výhodou této formy je, že se přednášející kurzu mohou střídat, aniž by byl změněn obsah sdělení, které má kurz doručit.

I jednotné prezentace však slouží pouze jako vodítka pro diskuzi a vzájemné sdílení zkušeností. Kladou otázky, na které skupina hledá odpověď. Díky různorodému složení účastníků kurzů se zaručeně něco nového vždy dozví i přednášející 🙂

Jeden problém v diabetu může mít více efektivních řešení a právě skupinová diskuze je možnost, jak se s ostatními podělit o váš osvědčený přístup k diabetu a odnést si domů inspiraci na to, co vyzkoušet nového.

.

4) Koukám na Tebe a ono to jde

Na edukačních kurzech se setkáme s lidmi, kteří diabetes zvládají tak, jak bysme třeba my chtěli. Vidíme, že mají například vychytané glykémie pro nějakou fyzickou aktivitu nebo jídlo, které se nám nedaří zvládnout.

Skupinová edukace je prostředí, kde moderátor diskuze provádí účastníky určitým tématem a učí je nejen již osvědčené strategie a postupy, ale zejména způsob, jak přemýšlet o diabetu a nalézat vlastní účinná rešení. Základními předpoklady úspěchu řešení jakýchkoliv glykemických obtíží je dobrá znalost toho, jak funguje lidské tělo člověka s diabetem, a použití selského rozumu 🙂

.

5) Vzdělává se nejen pacient, ale také zdravotník

Na skupinové edukačí kurzy rádi zveme mladé i zkušené zdravotníky. Přiblížit se pohledu člověka s diabetem a probírat praktické aspekty života s cukrovkou je nejcennější zkušenost, kterou si zdravotník z účasti na kurzu může odnést. Přijďte se přesvědčit 🙂

A jak řekl jeden absolvent skupinového edukačního kurzu: “Edukační kurz je jako dobrý film. Zašel bych si na něj klidně znova.” 🙂