Jak být aktivní v sociální izolaci?

Místo chození do práce jsme na home-office. Nebo do práce místo pěšky raději jezdíme automobilem. Po práci místo obvyklých pochůzek raději jdeme domů. Tréninky jsou zrušeny, fitness centra a posilovny uzavřeny. Epidemie koronaviru má kromě samotné infekce řadu vedlejších negativních dopadů, a nedostatek pohybu je právě jedním z nich.

Platí základní pravidlo, že nejlepší fyzická aktivita je taková, která vás bude alespoň trochu bavit a které se budete schopni a ochotni věnovat pravidelně. Jak improvizovat i v době sociální izolace a jaké jsou tipy na cvičební videa od DiAvengers?

Protáhněte se

Součástí každé fyzické aktivity by mělo být protažení. Je vhodné jej provádět, když jsou svaly trochu zahřáté, protahovat se pomalu a nejít přes bolest. Protáhnout se koneckonců můžeme i během dne, když necvičíme. Každých pár minut se počítá…

Zkuste jógu

Existuje nespočet mobilních aplikací či Youtube videí i pro úplné jógové začátečníky. Například Yoga with Adriene či Tara Stiles Yoga. Výhodou pravidelného cvičení jógy je nejen zvýšená pružnost a síla, ale také zklidnění mysli, vyčištění hlavy a lepší soustředění.

Běh s rouškou na posílení zdatnosti

Samotný běh je pro většinu lidí mírná zátěž. Rouška přidává nádechový i výdechový odpor a jogging se tak snadno může proměnit ve vysokohorský trénink. Při běhání je vhodné zvolit méně frekventovaná místa, např. lesní cesty, abyste se nepotkávali s ostatními lidmi.

Kolo místo MHD

Výhodou sociální izolace a přechod řady lidí na práci z domova jsou prázdnější silnice. I ve větších městech je tak možné místo veřejné dopravy vyrazit na obchůzky nebo do práce na kole či koloběžce.

Domácí workout

Některé weby nabízí videa, nebo cvičební sestavy na vytisknutí. Naše oblíbené jsou Blogilates, Jillian Michaels, Kayla Itsines, Fitness Blender či DareBee. Na Instagramu koukáme například na Valentinu Lequeux, Alexii Clark nebo Anne Kissner. Ti nejodvážnější tvrďáci mohou vyzkoušet cviky od neskutečně namakaného diabetika 1. typu Jay Maryniaka, které jsou fakt brutální! Pro začátečníky je naopak vhodnější Jakub Vosáhlo a naše edukátorka právě zkouší cvičení s Dančou.

Postavte si domácí fitko!

S pár pomůckami si můžete doma postavit malou posilovnu. Nemělo by v ní chybět švihadlo, činky (nemusíte kupovat, stačí naplnit petlahve vodou či pískem) či kettlebel a vhodná podložka na cvičení. Nemáte-li místo v bytě, cvičte na dvorku! Nemáte-li pomůcky, nevadí, existuje řada cviků s vlastní vahou (jejej…).

Na co dát pozor při diabetu?

Ať zvolíte jakoukoliv fyzickou aktivitu, myslete na časté měření glykémií (nejlépe nošení senzoru) a úpravu inzulinu a sacharidů nejméně hodinu před pohybem.

Nejčastějšími příčinami hypoglykémie při sportu jsou vysoká hladina inzulinu (z předchozích bolusů k jídlům nebo či z vyšší hladiny bazálního inzulinu), nedostatečné doplňování sacharidů (i zdraví sportovci doplňují energii při zátěži a lidé s diabetem by měli také) a volba fyzické aktivity, na kterou nejsme trénováni (děláme-li nějakou aktivitu poprvé, je vyšší riziko hypoglykémie. Při opakovaném tréninku si svaly vytvoří zásobní glykogen a nemusí čerpat tolik sacharidů z krve).

Buďme fit!
Vaši DiAvengers