Tipy na dia aplikace

Mobilní aplikace můžou značně zjednodušit život lidí s cukrovkou i bez ní. Momentálně je ale na trhu takové množství programů, deníčků a tabulek, že není vždycky jednoduché si vybrat. 

Připravili jsme pro Vás přehled nejpoužívanějších aplikací. Sestavit tento seznam nám pomohla komunita lidí s diabetem na Instagramu, za což moc děkujeme, jste skvělí! #diaspolecne

.

Aplikace k technologiím

Nejdůležitější aplikace jsou samozřejmě ty, které jsou spárované se senzory a v reálném čase ukazují hodnoty glukózy (hladiny cukru v podkoží) či aplikace spárované s glukometrem, který se do nich dokáže sám stahovat. Další aplikace jsou vhodné ke stahování dat ze senzorů, pump a glukometrů do počítače, a tím i k vytváření přehledů (většinou ve formátu .pdf) pro zaslání lékaři. To se hodí zejména nyní, kdy se mnoho ambulantních kontrol odehrává pouze virtuálně.

V této kategorii není moc na výběr – aplikaci či program si pořídíte podle typu zařízení, které nosíte.

Senzory Dexcom – aplikace Dexcom, program Clarity nebo Diasend
Senzory Guardian Connect,- aplikace Guardian Connect
Freestyle Libre – aplikace LibreLinkUp (mobil místo čtečky)
Contour Diabetes app – propojení s glukometrem Contour a automatické stahování dat.

Z naší zkušenosti se velmi osvědčila aplikace Dexcom Follow, kdy můžete sdílet hodnoty ze senzoru v reálném čase s další osobou, např. i s vaším diabetologem.

Spousta lidí používá i necertifikované aplikace a programy (např. Glimp, Tomato, xDrip+). O jejich využití, včetně AndroidAPS, si povíme příště, proto STAY TUNED! 😉

.

Kalorické tabulky

Tuto aplikaci bychom snadno zařadili do kolonky Aplikace k počítání sacharidů, ale myslíme si, že je tak výjimečná, že může mít klidně svůj vlastní odstavec. Najdete v ní výživové hodnoty většiny produktů, které jsou běžně k dostání v českých supermarketech. Stačí zadat název potraviny + její množství a dozvíte se obsah sacharidů v porci (ale i bílkovin, tuků a dalších hodnot, které nejsou důležité jen v životě s cukrovkou, ale i v rámci zdravého životního stylu). Do Kalorických tabulek můžete výrobky skenovat pomocí čárového kódu. V aplikaci najdete i potraviny, které nemají obal a jejich výživové hodnoty se jinak špatně dohledávají. Obsahuje informace o potravinách jak v syrovém, tak v uvařeném stavu.

Lidé jsou poměrně jednoduchá stvoření a jejich jídelníček se příliš nemění. V aplikaci si proto můžete uložit svoje oblíbené potraviny. S častým používáním aplikace možná za nějakou dobu zjistíte, že už si hodnoty svých jídel pamatujete. 😊 Ani pak však aplikaci neodkládejte…nikdy nevíte, kdy se bude zas hodit, například v restauraci či setkání s neznámým jídlem. Kromě hledání množství sacharidů v potravinách můžete appku využít k zapisování jídelníčku a celkovému hodnocení vašich stravovacích cílů.

K počítání sacharidů se dají využít i klasické „fitness“ aplikace, které mají širokou databázi potravin, např. MyFitnessPal. Aplikace Carbs&cals má k potravinám i fotografie velikosti porcí a obsahuje i exotičtější jídla (např. z indické kuchyně).

.

Diabetické deníčky

Deníčky jsou pro ty, kdo mají rádi všechny údaje na jednom místě – glykémie, jídlo, dávky inzulínu, fyzickou aktivitu atd. Většina aplikací dokáže vytvářet grafy a počítat statistiky, odhaduje hodnoty glykovaného hemoglobinu (dnes tomuto ukazateli říkáme GMI – indikátor managementu glukózy), některé můžete i propojit s glukometrem či jinými aplikacemi.

Skvělá je možnost sledování aplikačních míst inzulinu nebo přepichování kanyl. Nabídka aplikací je vskutku široká. Jako klasický diabetický deníček nás zaujala aplikace Glucly.

Pokud bychom ale měli vybrat pouze jediný důvod, proč deníčky a jim podobné aplikace používat, je to bolusový kalkulátor. Základní hodnoty do kalkulátoru zadejte s vaším diabetologem (citlivost na inzulín, sacharidový poměr, cílovou glykémii a dobu působení inzulinu). Bolusový kalkulátor se používá k vypočítání korekčního bolusu při hyperglykémii či správné velikosti bolusu k jídlu. Na bolusový kalkulátor doporučujeme certifikované aplikace Diabetes:MmyLife či mySugr.

Připomínky inzulinu a léků

Pokud patříte mezi zapomnětlivé anebo velmi zaneprázdněné jedince, mohou se vám hodit aplikace MedFox nebo MyTherapy. Můžete do nich také zadávat glykémie, hodnoty krevního tlaku či fyzickou aktivitu. Připomenou vám aplikaci inzulínu i ostatních léky a můžete si zkontrolovat, kdy jste si inzulin aplikovali naposled.

.

Pokud právě dočítáte článek a máte pocit, že by Vám stejně žádná aplikace kromě senzorových nevyhovovala, nejste jediní. Z našeho skromného instagramového výzkumu vyplývá, že v běžném životě se řada lidí obejde i bez aplikací…

Za náš tým doporučujeme mít určitě nainstalované alespoň Kalorické tabulky kvůli hledání množství sacharidů v potravinách. Pro osoby na inzulinových perech a inzulinových pumpách je dobré mít aplikaci s bolusovým kalkulátorem (pokud již není součástí samotné inzulinové pumpy). Deníček se dá dobře udělat i z některých aplikací k senzorům.

O aplikacích, ale hlavně o sociálních sítích a jejich roli v životě s diabetem si povíme na semináři Edukace 2020 4. září 2020 v Praze! Budeme se na Vás všechny moc těšit 😊