Jak se připravit na dálkovou dia kontrolu?

Současná situace pandemie koronaviru má za následek omezení ambulantního provozu zdravotnických zařízení, diabetologické ambulance nevyjímaje. Možná jste od Vašeho diabetologa dostali zprávu, že nemáte chodit do ambulance fyzicky a lékař Vás v čase Vaší ambulantní kontroly kontaktuje buď telefonicky, či e-mailem. (V případě akutních obtíží Vás lékaři v ordinaci rozhodně vyšetří, je však třeba zvýšené obezřetnosti a dodržování hygienických opatření.)

Diabetologie má náskok, protože lidé s diabetem jsou již zvyklí s lékařem sdílet data z kontinuálních senzorů glykémie nebo z glukometrů pomocí e-mailu. V dnešním článku se zaměřujeme na „virtuální“ kontrolu jako takovou – jaká data a informace si k ní připravit, aby i bez osobního kontaktu byla co nejefektivnější


Lékař Vám ke komunikaci poskytne svou e-mailovou adresu nebo obecnou adresu diabetologické ambulance. Pravidelně kontrolujte webové stránky Vašeho zdravotnického zařízení, zda-li se v poslední době něco nezměnilo s ohledem na vládní nařízení. 
Na virtuální kontrolu budete potřebovat data o Vašich glykémiích v elektronické podobě a údaje o změnách dávkování inzulínu, dávkování léků na cukrovku i ostatních. Zkontrolujte si zásoby léčiv a spotřebního materiálu. Připravte si otázky a komentáře ohledně dosavadní léčby a specifických situací.

Glykémie

Záznamy o průběžných hodnotách glykémie jsou potřeba k virtuální kontrole úplně stejně jako ke kontrole „nevirtuální“.  Podle příslušenství, které používáte, se jedná buď o data stažená z glukometru, data ze senzoru Freestyle Libre či z kontinuálního senzoru glykémií. Někdo si rád zapisuje hodnoty do deníčku, tak bude ideální hodnoty převést do formy tabulky v Excelu, nebo deníček alespoň vyfotit (nejsnáze to jde na chytrý telefon) a poslat. Jak data stáhnout Vám poradí lékař, edukační sestřička či zástupce výrobce Vašeho přístroje. Na stránkách Centra diabetologie IKEM naleznete návody na stahování dat z těch nejběžněji používaných technologií (jen prosím data neposílejte dle návodu do IKEM, ale raději Vašemu lékaři :-)). Dokumenty pošlete lékaři na e-mail alespoň den předem, ať má i on čas se na kontrolu připravit. Záznamy si sami před kontrolou projděte, poznačte si místa, kde jste si nevěděli rady, noční hypoglykémie, technické obtíže se zařízeními atd. Pokud máte deníček, bude se určitě hodit spočítat průměrnou glykémii, třeba i průměrnou glykémii ráno po probuzení, dvě hodiny po obědě či podle Vašich zvyklostí měření. 

Pohyb a strava

Se záznamy glykémií souvisí i fyzická aktivita a strava. Současná situace je svízelná v tom, že spousta z nás poslední měsíc vycházela z bytu pouze buď do práce a na nákup, nebo ani to ne. Každá aktivita se ale počítá. Příznivé změny hladiny krevního cukru zaznamenáte jak domácím cvičením, tak po celodenní práci na zahrádce. S uvolňováním opatření a příchozím jarem je teď znovu možné chodit na procházky či jezdit na kole. Roušku a cukr na hypo s sebou!   

S izolačním režimem můžou souviset i změny jídelníčku. Někdo má tendence při snížené pohybové aktivitě jíst méně, někdo může nervozitu z nastalé situace řešit ujídáním. Nebojte se svěřit vašemu lékaři. Rád Vám poradí, navrhne možná řešení a povzbudí Vás. Jsme jen lidé a dlouhodobá izolace je nepříjemná pro všechny. 

Inzulín a jiné léky

Diabetolog se Vás bude zajisté ptát na vaše dávkování inzulinu. Někdo si možná pamatuje, kolik jednotek si který den aplikoval, ale obecně je dobré si hodnoty zapisovat – buď do deníčku, nebo do mobilní aplikace (viz naše Tipy na mobilních aplikace pro cukrovku). Důležité je vztažení dávek inzulínu k jídlu a úpravy při fyzické aktivitě. Oznamte lékaři i případné změny v užívání tabletek, a to jak na cukrovku, tak ostatních (na tlak, na tuky, na štítnou žlázu apod.).

Kontrolu značně usnadní, když si spočítáte lékové zásoby a lékaři přesně nadiktujete, kolik inzulínu a léků budete do příští kontroly potřebovat (zásobu si udělejte alespoň na tři měsíce, ale zase ne přehnaně velkou). Recept dostanete e-mailem nebo SMS zprávou; pokud by bylo vyloženě potřeba, je možné ho zaslat i poštou. 

Spotřební materiál

Nezapomeňte si říct o proužky do glukometru, jehličky k perům, lancetky, materiál k inzulinové pumpě a samozřejmě o senzory a vysílače, nosíte-li tyto technologie. Lékař dle svého zázemí připraví poukazy a domluví se s Vámi ohledně doručení materiálu. 

Ostatní

Pokud jste zvyklí si doma měřit tlak, můžete zapsané hodnoty lékaři taktéž zaslat, či mu nadiktovat alespoň průměrnou hodnotu (vždy zprůměrujte “horní“ a „spodní“ tlaky zvlášť). Z dalších hodnot jsou důležité změny hmotnosti (važte se 1x týdně, ráno nalačno). Zmiňte se i o virózách, angínách a dalších onemocněních, která jste prodělali. Mohou mít vliv na výkyvy glykémií. Lékař jako váš partner v léčbě je tu pro Vás i v případě psychických obtíží.   

.

Ze statistických dat vyplývá, že jsme jako země pandemii zatím zvládli dobře. Nesmíme však usnout na vavřínech. Nestavte diabetes na druhou kolej, svět se s koronavirem nezastavil. Při jakýchkoliv obtížích s cukrovkou kontaktujte svého diabetologa – i mimo kontrolu.   

Myslím, že za všechny lékaře můžeme říct, že už se těšíme na co nejdřívější osobní setkání. 

Vaši DiAvengers