Péče o nohy při diabetu

Lidé žijící se všemi typy diabetu by měli pamatovat na pravidelné kontroly nejen glykémií, ale také na preventivní vyšetření dolních končetin. Poctivá prevence je nejdůležitějším krokem k předcházení vzniku ran a často obtížně se hojících defektů na dolních končetinách. 

Vznikne-li již přesto nějaké poranění či defekt, je důležité provést včasnou diagnostiku a zahájit odbornou léčbu v podiatrické ambulanci. Zajímejte se na kontrole u svého lékaře o to, jaké je Vaše riziko poškození dolních končetin a co můžete udělat pro to, abyste své riziko minimalizovali!

Jaká je souvislost cukrovky a rizika poškození dolních končetin?

Nedostatečná kompenzace diabetu zvyšuje riziko poškození nervů a cév. Jedním z důsledků tohoto poškození je zhoršená funkce nervů a nedostatečné prokrvení dolních končetin. Tyto změny se projevují brněním, křečemi v nohách v klidu nebo bolestí v klidu nebo při chůzi. 

Snížená citlivost nohou a jejich špatné prokrvení může při otlaku či poškození způsobit vznik rány, která se v kombinaci horšího prokrvení a nedostatečně kompenzované hladiny krevního cukru (vysoké glykémie) hojí hůře, než u zdravých osob.

Postižení nohou tedy vzniká u neoptimálně kompenzované cukrovky na podkladě cévních a nervových změn. Touto komplikací se zabývají podiatři – lékaři, které zajímá noha od kotníku dolů až po prsty. Pro někoho může být tento podobor diabetologie novinkou, ale také podivným fetišem lékařů, kteří se k vaší noze při kontrole rádi sklánějí a s velikým zájmem si prohlížejí její části včetně meziprstí 🙂

Není tomu ale tak. Ano, Vaše nohy podiatry velice zajímají, je to ale především proto, že jakékoli poškození kožního krytu nohou může u pacienta s rizikovými končetinami vést k rozvoji infekce, dlouhého a náročného hojení a v některých případech může dojít až k amputaci částí nohy. Noha není ale ohrožena jen vznikem defektů, ale také deformitami či tzv. Charcotovou nohou. O těchto zajímavých tématech si ale povíme jindy…

Kde je riziko komplikace, je ale i možnost prevence.

A proto tu pro vás máme několik základních pravidel, na která by každý s diabetem a rizikem postižení nohou měl myslet. Zajímejte se při kontrole diabetologem o možnost vyšetření citlivosti dolních končetin a jejich prokrvení. Tímto vyšetřením se posuzuje právě rizikovost dolních končetin u osob s diabetem. Citlivost dolních končetin nás informuje o stavu nervů a prokrvení končetin zase o stavu cév. 

8P: Pravidelná Prevence

1: Péče

Pravidelně omýt nohy, osušit, mazat krémem – vyhnout se meziprstí, větrat nohy – jedním z příznaků neuropatie neboli poškození nervů je také nepřiměřená potivost nohou, která vede k rozmáčení tkáně.

2: Prohlédnutí nohou

Nejlépe každý den si prohlédněte své nohy, plosku, prsty a meziprstí. Mnohdy dochází u pacientů se sníženou citlivostí dolních končetin k poranění nohou, které necítí, otlaku z předmětu, který do boty zapadl, vpíchnutí hřebíku atd.

3: Pedikúra

Pravidelně provádějte či docházejte na pedikůru, nehty zastřihujte do rovna – vyvarujete se jejich zarůstání, zapilujte, obrušujte ztvrdlou kůži, promazávejte, při plísni nehtů aplikujte antimykotika (přípravky proti plísním).

4: Prevene popálenin

Vyhněte se kontaktu kůže nohou s horkou vodou, radiátory, spálení na slunci a jiným zdrojům tepla – při snížené citlivosti nemusíte zaznamenat zvýšení tepla a dojde k popálení.

5: Ponožky

Vždy noste ponožky, bavlněné, bez gumiček, padnoucí – aby nedošlo k otlaku, vyhněte se silonovým ponožkám – dochází k pocení a vzniku mykóz (plísňová onemocnění).

6: Polobotky 🙂

Vždy noste boty, pečlivě vybírejte boty – bohužel zklamu dámy, ale Podpatky v doporučení nejsou – u bot se zvýšením paty dochází k přetížení přední části nohy, boty vybírejte rukou – sáhněte dovnitř, nesmíte cítit švy, výstupky atd.

7: Prokrvení

Kontrolujte barvu pokožky, její teplotu i případné otoky. Zarudnutí a proteplení může signalizovat infekci, Charcotovu osteoartropatii nebo snížené prokrvení, které se může projevit ale také jako zblednutí, chlad až namodrání pokožky. Všechny tyto znaky by měly být vyšetřeny lékařem.

8: Procházky

Pravidelný pohyb je důležitý v mnoha ohledech, napomáhá proudění krve v dolních končetinách, svalová pumpa napomáhá prevenci otoků, ale všeho s mírou – nadměrná zátěž zvyšuje riziko vzniku defektu či puchýře.

Podrobněji si o podiatrické prevenci a první pomoci můžete přečíst v našem novém edukačním materiálu: Podiatrická prevence a první pomoc