Netradiční appky

Přinášíme tip na dvě aplikace, o kterých jste asi dosud neslyšeli, ale rozhodně stojí za to!

.

MedAngel: aplikace, která hlídá teplotu inzulínu

Stalo se vám někdy, že Vám zmrznul inzulín v ledničce, že jste ho zapomněli v autě na sluníčku, či že se zkazil během letních veder? Pak se vám může hodit aplikace a senzor MedAngel.

Inzulín je bílkovina a je proto relativně citlivý na výkyvy teplot. V pokojové teplotě vydrží naprostá většina inzulínu i měsíc, ale v létě či v zimě se může snadno stát, že je inzulín vystaven teplotě, při které se znehodnotí. Na inzulínu to nemusí být nijak viditelně znát, projeví se to až jinak nevysvětlitelnými hyperglykémiemi. Amin, který sám žije s diabetem a měl právě takovou zkušenost, proto před několika lety vyvinul malý senzor, který hlídá teplotu inzulínu a data odesílá přes Bluetooth do mobilní aplikace.

Senzor můžete použít jak doma v ledničce tak na cestách. Zjistíte například, jak kolísá teplota v ledničce v závislosti na jejím naplnění (z našich zkušeností po vyložení nákupu do ledničky teplota stoupne i o několik stupňů) a můžete nalézt místo v lednici, kde je pro inzulín optimální teplota (pozor, některé lednice vzadu namrzají). Při cestování Vám zase senzor bude hlídat bezpečnou teplotu a období, po které může být inzulín v pokojové teplotě a upozorní vás, byl-li inzulín vystaven nevhodným teplotním podmínkám.

Pořizovací cena senzoru je 49 Euro a zakoupit jej lze například na webu https://medangel.co. Funguje na 1 vyměnitelnou plochou baterii, která v něm vydrží několik měsíců.

.

Happy Bob: aplikace, která vás informuje i pobaví

Také jste někdy zaslechli od svého okolí nevhodné komentáře na Vaši hladinu krevního cukru? Věty typu “Co jsi zase snědl, že máš takhle vysokou?” či “Sotva vyjdeme, už máš zase hypo!” člověk žijící s diabetem pravděpodobně neocení. Anglická aplikace Happy Bob však komentování glykémií posunula na zcela novou úroveň, která nás baví!

Do aplikace je možné synchronizovat data ze senzoru v mobilu, například Dexcomu. Aplikaci dále můžete povolit sledovat Vaše kroky, pokud je mobil umí počítat. Jednoduchá obrazovka pak ukazuje smajlíka Boba, hladinu glykémie a Vaši fyzickou aktivitu. Ke každé hodnotě glykémie pro Vás má Bob nějaký komentář či dobrou radu. V nastavení lze zvolit, zda Bob komentuje neutrálně, či vtipně. Příklad vtipného komentáře je: “Glykémie 4,8 mmol/l? To je bombastický. Poděl se o to s někým, kdo ti bude závidět!” nebo při hypoglykémii “Houstone, máme problém! Potřebujeme cukr!”

Informace o fyzické aktivitě daná do souvislosti s glykemickou křivkou na senzoru je ve vší vážnosti velmi cenná. Můžete vysledovat, jak glykémie na fyzickou aktivitu reagují. Například na obrázku níže glykémie stoupala, ale když člověk zvýšil fyzickou aktivitu (chůze do kopce), trend se otočil a hodnoty začaly klesat.

Komentáře Boba se mohou synchronizovat i do chytrých hodinek Apple Watch. A i když jsou někdy trochu peprné, buďte si jisti, že Vás neurazí, ale spíše motivují se aktuální glykémií aktivně začít zabývat.