Děkujeme za skvělou akci!

V pátek 4.9. se v konferenčním centru Novotného lávka v Prauze konal seminář pro lékaře, nelékařské zdravotníky a osoby s diabetem. Sto lidí se celé dopoledne a odpoledne věnovalo praktickým zkušenostem, jak efektivně léčit cukrovku, jak se s ní naučit žít a jak budovat partnerský vztah mezi zdravotníkem a pacientem.

Seminář Edukace 2020 pro vás organizovala skupina DiAvengers!

Atmosféra semináře byla naprosto úžasná, zdravotníci a pacienti spolupracovali nejen v živé diskuzi na přednáškách, ale také společně skládali a nastavovali inzulínovou pumpu na workshopech a učili se tipy a triky, jak zlepšit vzájemnou komunikaci.

Společná práce pacientů a lékařů na nastavení inzulinové pumpy

Díky přednášce dr. Hladíkové (IKEM) se někteří účastníci odvážili přihlásit na sociální sítě a zapojili se tak do #DOC – diabetes online community. Ať se již rozhodli pro tradiční Facebook, převážně odborný Twitter či lifestylový Instagram, věříme, že na sociálních médiích načerpají motivaci a inspiraci pro svou práci i kompenzaci diabetu.

Jak vybrat inzulínovou pumpu radila MUDr. Husáková (IKEM)

Jak najít motivaci ke změně životního stylu, proč věnovat pozornost tomu, kdy a co jíme a zejména jak se naučit jíst vědomě, radila Petra Mocová (STOB).

Jste připraveni na změnu nějakého aspektu svého života? Pokud ne, nikdo vám jí nevnutí…

Dvě sdělení byla věnována uzavřeným okruhům – systémům pumpy a senzoru, které dokáží téměř samy dávkovat inzulín a udržet glykémie ve zvoleném cílovém rozmezí. Byly srovnávány výhody a omezení systémů certifikovaných (dodávaných firmou) a necertifikovaných (sestavených pacienty).

Na semináři se promítaly glykémie v reálném čase. A i když se to možná nezdá, jsou to glykémie člověka s diabetem 🙂

Bylo diskutováno, že i když si pacient vybere necertifikovaný okruh, mohou s ním lékař a edukační sestra jít většinu cesty (edukace, předpis pumpy a senzoru, nastavení bazálů a bolusového kalkulátoru) společně a pouze ten poslední krok (zapnutí uzavřené smyčky) musí udělat pacient sám, na svoji zodpovědnost.

Chcete na svém pracovišti začít se skupinovou edukací? Můžete už v pondělí…

MUDr. Robert Bém (IKEM) ukázal účastníkům semináře, jak je možné i na menších diabetologických pracovištích začít se skupinovou edukací, že v době koronavirové stojí za to zkusit i virtuální edukace a že i když je edukace velmi náročná, díky novému kódu pro skupinovou edukaci může poskytovatel zdravotní péče za tuto práci získat kompenzaci zdravotní pojišťovny.

Děkujeme, že jste na akci přišli, doufáme, že se vám líbila a přejeme mnoho štěstí s cukrovkou, ať už s ní žijete, nebo jí léčíte!